Ogólne informacje

Dlaczego Zamek Czersk? Jeśli nie macie pomysłu na weekend, a dzieci nudzą się i nie są w stanie oderwać się od komputera może to Was zainspiruje. Wycieczka jest tania, prosta do zorganizowania i zaskakująca podczas zwiedzania zamku. Dojazd z Warszawy, przez Górę Kalwarię (którą zbudowano na siatce architektonicznej Jerozolimy…) zajmie Wam niespełna godzinę, samo zwiedzanie może być dłuższe. Tu podaję link do strony muzeum z godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Możecie tam też przeczytać o historii tego miejsca. Dla zachęty powiem, że Czersk był kiedyś stolicą Mazowsza. Opiszę Wam też fajne miejsce do zatrzymanie się na obiad w pobliżu, a nawet nocleg. Zamek Czersk widziany od środka, widok na wieżę główną.

Zamek Czersk

Żeby dostać się na do zamku trzeba przejść przez teren zabytkowego kościoła.

Są w sumie trzy wieże, do dwóch można wejść. W jednej jest sala tronowa, która wygląda współcześnie tak:

Sala tronowa Zamku Czersk

W drugiej wieży Konrad mazowiecki uwięził księcia Henryka Brodatego… Mi jednak najbardziej podobała się adnotacja, o rozbudowie wsi Warszawa.

W tej wieży Konrad mazowiecki uwięził księcia Henryka Brodatego

W murach zamku często organizowane są różne atrakcje: można postrzelać z łuku, przymierzyć średniowieczną zbroję, czy nauczyć się gry w szachy wikingów.

Po wspinaniu się na mury i wieże zapewniam Was, że poczujecie głód. My dostaliśmy zachęcającą ulotkę przed zamkiem i odwiedziliśmy pobliską restaurację Złote Runo.

Skusiło nas przede wszystkim to, że było menu dla dzieci  oraz plac zabaw. Poza tym restauracja mieści się  przysłowiowy rzut beretem od zamku.

Restautacja Złote runo jest bardzo blisko

 

Na miejscu, zastaliśmy przyjemne dla oka otoczenie oraz sympatyczną i szybką obsługę. Najważniejsze jednak, że dzieciaki się nie nudziły. Ponieważ jestem fanem makaronów, polecam Penne z polędwiczką wieprzową, suszonymi pomidorami i szpinakiem w sosie śmietanowym!

Plac zabaw jest ok

Po wycieczce do Zamku Czersk oraz pysznym obiedzie, doszliśmy do wniosku, że dzień jeszcze młody i fajnie byłoby coś zobaczyć w drodze powrotnej do Warszawy. Opcje były dwie, pierwsza: tężnia solankowa w Konstancinie, w linku macie ceny i godziny otwarcia. I druga opcja ogród botaniczny w Powsinie. W naszym wypadku padło na Powsin. Ogród botaniczny to świetne miejsce nie tylko dla dzieci ale też np. na randkę… tyle tam romantycznych miejsc. Wizyta w oranżerii obowiązkowa, podobnie jak wiosenne odwiedziny kwitnących i pachnących magnolii!

To już koniec naszej jednodniowej wycieczki. Życzymy Wam udanej zabawy.