Ogólne informacje

Przełęcz Biały Krzyż to chyba najlepsze miejsce na naukę jazdy na nartach w Beskidzie Śląskim. Dlaczego? Gdy w Szczyrku i Wiśle śnieg już dawno spłynął, północny stok oraz duża wysokość gwarantują, że na Białym Krzyżu wciąż można jeździć na nartach. Nie jest to alpejski kurort ale kameralne miejsce, które po prostu daje radę.

Na miejscu są instruktorzy, kwatery na dobrym poziomie, restauracje i przede wszystkim tania wypożyczalnia nart. Jeśli nie ma się własnego sprzętu – narty można wypożyczyć na miejscu. Nie opłaca się wieźć wypożyczonych nart np. z Warszawy, Krakowa czy Katowic. Na Białym Krzyżu można wypożyczyć je nawet na tydzień. Dotyczy to zarówno dzieci, dorosłych, nart czy desek.

 

Instruktorzy dla dzieci to moim zdaniem jednostki wybitne (tak mogę powiedzieć po dwóch latach nauki moich synów) ludzie cierpliwi, fachowi i przede wszystkim nie bojący się ciężkiej pracy. Mają tzw. podejście.

Młodszy zaczynał naukę w wieku 3,5 roku starszy 5,5 roku. Po dwóch latach starszy śmiga a młodszy radzi sobie i potrafi zjechać z osobą dorosłą.

Na miejscu są dwa wyciągi. Pierwszy dla dzieci i początkujących, drugi dla osób które poczuły bluesa… Na szczęście ceny są umiarkowane, a stok oświetlony do późnego wieczora. Instruktorzy mają swój domek obok wypożyczalni nart i restauracji.

Na miejscu jest spory parking ale w godzinach popołudniowych z miejscami jest krucho – to dlatego, że jak pisałem wcześniej – północny stok oraz dość duża wysokość gwarantują śnieg i duża część ludzi ze Szczyrku i Wisły zagląda na Biały Krzyż. I odwrotnie, gdy znudzi nam się to miejsce a dzieciaki już śmigają można zjechać do Wisły czy Szczyrku i tam próbować swoich sił. W zimowe lata warto mieć ze sobą łańcuchy, są fajne serpentyny, duże wzniosy drogi i spadki. Trzeba też dodać, że służby odśnieżające działają sprawnie (mogę to powiedzieć z perspektywy 2 lat).

Podsumowanie

Tanio, bez tłumów, z dobrymi kwaterami obok stoku. Stok oświetlony, ratrakowany z umiarkowanymi cenami za wyciągi. Na miejscu tania wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy, dobre restauracje i porządny parking.